Expedice na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE

Expedice na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE
Termín: 2. – 13. 4. 2020

(odjezd čtvrtek odpoledne – návrat velikonoční pondělí dopoledne)

Fyzicky NENÁROČNÁ EXPEDICE s rozšířeným programem nejen pro romantiky napříč severskými zeměmi: Litva/ Hora křížů – Lotyšsko/ Riga (UNESCO) – Estonsko/ Tallinn, Finsko/ Helsinky, a dva národní parky severního polárního kruhu.

Výhoda MALÉ SKUPINY maximálně 9 osob (2 řidiči a průvodci/ zdravotník). Na 12 denní akci potřebujete díky 4 víkendovým dní a 2 svátků jen 5 dní dovolené. Dlouhou cestu tam i zpět si odpočineme v pohodlí postelí přístavního města Tallinn (přibližně v polovině naší trasy).

Pobyt za POLÁRNÍM KRUHEM ve dvou národních parcích OULANKA a PYHA-LUOSTO s možností návštěvy ametystového dolu s možností nakutat si vlastní drahokam. Prohlídka SANTOVY VESNICE na polárním kruhu s možností jízdy se psím spřežením HUSKY. Výlet po zamrzlém BALTSKÉM MOŘI k majáku Rivinletto s návštěvou unikátní kavárny na ledě. Město Jyvaskyla a muzeum nejslavnějšího finského designéra a architekta ALVARA AALTY. Závěrem navštívíme HELSINKY.

Cílem je POLÁRNÍ ZÁŘE za severním polárním kruhem.


V parku Oulanka se budeme přemisťovat na sněžnicích nenáročnými trasami podél řek/ vodopádů/ visutých mostů a kopců s malým převýšením. Pak navštívíme NP Pyha-Luosto s možností návštěvy ametystového dolu nebo túry na nejvyšší horu v okolí Ukko-Luosto (514m) s nádhernými výhledy.

Finskou SAUNU si užijeme v našich srubech třikrát!
Spát budeme ve srubech bez elektřiny na samotě mimo civilizaci. Sruby si vždy připravíme - vytopíme, navaříme si, zahrajeme na kytaru a v noci si budeme užívat krásu POLÁRNÍ ZÁŘE.

Zimní LAPONSKO je koncem března ideální volbou jak vidět kouzelnou polární září. Během našeho pobytu na severu se den prodlouží o více než hodinu. Na severu je šance vidět i slabší polární září, kterou na jihu Skandinávie vidět nepůjde. A my pro to uděláme maximum. Vyrazíme do divočiny, kde je tmavá obloha a strávíme na severu 6 nocí. Je zde veliká šance že se nám toto nebeské představení podaří vidět.

Plán výpravy:
Čtvrtek – odpolední odjezd z nástupních míst Havířov/ Ostrava - přejezd Polska

Pátek – přejezd Litvy a návštěva Hory křížů, přejezd Lotyšska a prohlídkou města Riga (UNESCO), příjezd do Estonska a přístavu Tullinn s přespáním v postelích pěkného hostelu

Sobota – přesun trajektem Tallinn/Estonsko – Helsinky/Finsko, přejezd do národního parku Oulanka, krátký pěší přesun na sněžnicích cca 1,5km k prvnímu srubu,
na první polární welcomedrink společné výpravy Vás zveme z klubových zásob

Neděle – vyzkoušíme si první nenáročný okružní výlet na sněžnicích podél řeky v délce 9 km. Překročíme dva visuté mosty. Po cestě uvidíme peřeje řeky a zamrzlá jezera. Nocovat budeme opět v tomtéž srubu, kde si zatopíme, uvaříme a zahrajeme na kytaru

na první polární večeři společné výpravy Vás zveme z klubových zásob

Pondělí – pěší přesun na sněžnicích 14km ve směru toku peřejnaté řeky k druhému srubu, zatopíme, uvaříme si z vlastních zásob, zahrajeme na kytaru

Úterý – pěší přesun na sněžnicích 8km proti toku řeky k třetímu srubu, připravíme si nocleh a pokračujeme v kytarohraní a odpočinek

Středa – pěší přesun na sněžnicích 7km proti toku řeky, přes visutý most s návštěvou vodopádů, zde se nachází i náš cíl POLÁRNÍ KRUH, vítěznou metu patřičně oslavíme

Dále se přesuneme na sever za polární kruh do NP Pyha-Luosto kde na nás po krátkém pochodu 4km čeká srub se saunou. Ve srubu jsou matrace a kamna kde si zatopíme a povečeříme

Čtvrtek – výlet na nejvyšší vrchol v okolí Ukko-Luosto (514m), za dobrého počasí s výhledy do dalekého okolí. Pro zájemce pak bude možnost návštěvy dolu na ametysty s možností nakutat si vlastní drahokam. Přesun do chatky se saunou, večeře, hraní na kytaru

Pátek – přechod 4km k autu. Návštěva Santovy vesnice na polárním kruhu nebo jiného cíle dle zájmu členů výpravy. Pro zájemce jízda se psím spřežením HUSKY. Za dobrého stavu ledu procházka po zamrzlém moři k majáku Rivinletto, vedle něhož se nachází kavárna na zamrzlém moři. Přesun do vnitrozemí Finska do chaty u jezera se saunou.

Sobota – město Jyvaskyla, návštěva muzea nejslavnějšího finského designéra a architekta Alvara Aalty. Přejezd z vnitrozemí k přístavu v Helsinkách, návštěva města, trajekt do Estonska
přístav Tallinn - s přespáním v postelích hostelu

Neděle – přejezd Estonsko, Lotyšsko/ možnost návštěvy města Sigulda, Litva, Polsko

Pondělí – bezpečný návrat v dopoledních hodinách na nástupní místa, časově bude záležet na situaci na cestách

Nocleh
2x noční přejezd v dodávce (1x přejezd Polska tam, 1x přejezd Polska zpět)
2x ubytování na postelích v hostelu v Tallinnu (po cestě tam i zpět tj. cca v 1/2 cesty)
2x ubytování na palandách s matracemi ve srubu se saunou (vlastní spacák sebou)
4x ubytování na palandách bez matrací ve srubech (potřebujete svoji karimatku a spacák)
1x ubytování na postelích v chatě se saunou ve vnitrozemí na cestě zpět

Strava
1x společná večeře a welcomedrink z klubových zásob, kterou pro vás připravíme my.
Jídlo na cestu a u výpravy snídaně – svačinové obědy na sněžnice – večeře si připravuje po celou výpravu každý sám ze svých vlastních zásob.
Šest nocí budeme mimo civilizaci bez přístupu k autu (4 noci v Oulance, poté přesun autem na sever a 2 noci v Pyha-Luosto). Všechny zásoby, oblečení, spacák a karimatku a vše potřebné si vezmeme sebou do batohu/krosny. Před cestou doporučíme které potraviny je výhodné si koupit. Vařit budeme na pecích ve srubech (vařiče nebrat), základní nádobí bude k dispozici. Sebou si vezmeme ešusy a lžíce.

Vybavení
Sněžnice na celou dobu výpravy na severu zapůjčíme od nás.
V daném období se na místě budeme vystavovat teplotám obdobných jako u nás (statisticky v rozmezí cca 4°C den, -6°C noc), teplé zimní oblečení vám bude dostačovat obdobné jako pro pochody v Beskydech plus tepelná rezerva pro výkyv teplot a věcí na převlečení. Spacák i karimatka stačí standardní provedení. V parcích budeme vždy spát ve srubech které si vytopíme.

Nutností je čelovka s náhradními bateriemi. Nezapomeňte na OP strojově čitelnými kódy nebo pas (nejlépe obojí nošené odděleně), léky pokud nějaké užíváte. Platit budeme EURy (platební karta výhodou), pojištění klasické cestovní na všechny dny (nezapomeňte na průjezdní země daných dní). Zásoby jídla na celou výpravu doporučujeme nakoupit v ČR (Finsko je poněkud drahé). Doplnění zásob bude možnost dělat dle domluvy i po cestě. Doporučujeme fotoaparát, stativ výhodou.

Doprava
Pojedeme pohodlnou a prostornou dodávkou.
Odjíždíme ve středu odpoledne. Nástupním místem bude Havířov a Ostrava, přesné místa nástupu a časy pošleme všem účastníkům před odjezdem. Doporučujeme být na nástupních místech a srazech vždy s min. 15min. předstihem/ na opozdilce čekáme max. 15min.

Příspěvek účastníka a přihlášení je vzhledem k plánování a realizaci akce na dotaz: Ing. Petr Goldmann, tel. 724480632, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

(upozorňujeme na omezený počet 7 míst na tuto expedici, doporučujeme včasné přihlášení)

Příspěvek zahrnuje:
Průvodce a zdravotní zabezpečení s vybavenou lékárničkou po celou dobu akce, kompletní zajištění dopravy dvěma řidiči pro bezpečnost cesty s pravidelnými přestávkami (celkem ujedeme cca 6.000 km), poplatky za dálnice a trajekty (jedna z nejdražších položek akce), dále zapůjčení naších sněžnic, 2x ubytování v Tallinnu v hostelu, 2x ubytování na palandách s matracemi ve srubu se saunou, 4x ubytování na palandách bez matrací ve srubech, 1x ubytování na postelích v chatě se saunou ve vnitrozemí na cestě zpět, uvítací večeře a welcomedrink a skvělou zábavu. Dále jedinečné poznání a zážitky po cestě v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a na místě ve Finsku.

Příspěvek účastníka nezahrnuje:
Stravu, pojištění, vstupy, jízdu se psím spřežením, návštěvu dolu na ametysty, jiné útraty a dále nic co není vysloveně uvedeno.

Polární záře - Tento světelný jev se objevuje kolem obou pólů. U severního Aurora Borealis. Jedná se o jev kdy na Slunci dojde k erupci a proud částic, tzv. sluneční vítr letí vesmírem. Pokud se střetne s magnetickým polem Země, je jeho část odražena do vesmíru a částečně pohlcována mag. polem kde díky interakci částic s atmosférou ve výškách 80-100 kilometrů dochází k tomuto nezapomenutelnému nebeskému divadlu. Nejčastěji bývá vidět zelená barva, méně často pak červená a přelivy těchto barev. Polární záře je na severu viditelná pouze v období polární noci trvající od září do dubna. Právě v těchto měsících je Aurora viditelná nejčastěji. V březnu a dubnu pak ještě o lépe díky nižším úhrnům srážek. Pro spatření je nutné počkat na setmění, nejlépe daleko od oblohu rušících obydlí a mít čistou oblohu. Pak už jen čekat. Nejlepší čas je kolem půlnoci. Na severu Finska strávíme 6 dnů a je zde velká pravděpodobnost spatření tohoto úkazu. Pro focení je dobré vzít si stativ.

Národní park Oulanka - Nachází se na okraji Laponska poblíž hranic s Ruskem. Parkem protéká řeka Oulanjoki s mnoha peřejemi, jíž lemuje množství kaňonů. Přes řeky zde vedou visuté lávky pro pěší. Budeme procházet rozsáhlými lesy kolem četných jezer. Spát budeme ve srubech (tzv. autiotupách) zasazených do kouzelných míst přírody. Toto místo protíná severní polární kruh, což je pomyslná kružnice nad níž při letním slunovratu Slunce nazapadne. Při zimním slunovratu naopak nevyjde nad obzor.

Národní park Pyha-Luosto – Nachází se za polárním kruhem. Je typický zaoblenými kopci, tzv. tunturi ze kterých je daleký výhled na zemi tisíců jezer a nekonečných lesů. Je zde také známý důl na těžbu ametystů. Navštěvníci si mohou zkusit kopání ametystů a jeden na památku odnést.

Santova vesnice – Leží na polárním kruhu nedaleko Rovaniemi, tzv. hlavního města severu. Prý zde žije Santa Claus a má tu dokonce poštovní schránku kam můžete posílat dopisy s přáním, co by jste chtěli k Vánocům. Možnost nákupu suvenýrů nebo projížďky se psím spřežením.

Baltské moře – Moře které omývá finské břehy každoročně zamrzá, v některých okrajových částech až na půl roku. Projdeme se po zamrzlém moři k majáku a kavárně na ledě.

Finsko - Země s 5 miliony obyvatel. Finština se svými patnácti pády patří k nejtěžším jazykům na světě. Finsko je zemí nekonečných lesů a jezer. Země kde na každé tři obyvatele vychází jedna sauna. Odvážnější budou mít možnost vyzkoušet národní zvyk avanto, tedy potápění se v ledové vodě. Finové jsou národem s nejvyšší spotřebou mléka a kávy na světě. Pozoruhodné zde je že např. pokuty za překročení rychlosti jsou vám vyměřeny dle velikosti vašeho příjmu. A co pochází z Finska? Kdo by neznal telefony Nokia, nebo třeba pohádku Mumínci? Kom toho spatříme spousty sobů a se štěstím i Losa. Obě tato zvířata moc nechápou silniční dopravu, když stojí na cestě, nejdou pryč, dokud sami neuznají za vhodné.

Helsinky - Na zpáteční cestě navštívíme finské hlavní město. Jeho součástí je i 330 ostrovů. Projdeme se centrem města a můžeme zde nakoupit suvenýry domů. Což takhle sobí salám, nebo typické slané máslo?

Hora křížů - Křižiai Kalnas. Národní poutní místo litevců. Na dvou kopcích se zde nachází snad sta tisíce křížů. Místo prvotně sloužilo jako uctění boží památky. Postupem času se staly symbolem odboje proti okupaci Ruskem. Sověti je zbořili buldozery. Další kříže znovu přibývaly. Říká se že citlivější lidé zde cítí silnou energii.

Riga - Hlavní město Lotyšska. Největší a nejkosmopolitnější město celého Pobaltí. V historii byla obchodní uzel mezi východní a Západní Evropou. Její staré město je zapsané na seznamu UNESCO. Krom překrásného historického centra navštívíme i místní Centrální trh (Centraltirgus), jedno z největších tržišť Evropy vůbec s více než třemi tisíci stánky.

Tallinn - Hlavní město Estonska. Město s vysokou životní úrovní. Vznikla zde společnost Skype. Navštívíme staré město (Vanalinn) a projdeme se centrem spletí historických budov. V restauraci můžeme ochutnat zdejší kuchyni.

Další možnosti
Lze s námi vyrazit i přes cafeterii Benefit plus program.

Nebo se zeptejte svého zaměstnavatele, zda můžete čerpat na dovolenou z fondů FKSP: Rádi vašemu zaměstnavateli vystavíme na akci s námi fakturu. Jenom to musíme vědět dostatečně dopředu, nejlépe při objednávání akce. Jiné požadavky lze zajistit dohodou.

Kontaktní osoba pro více informací, individuální požadavky nebo nabídku spolupráce: Ing. Petr Goldmann, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 724480632

Program může být vzhledem k aktuální situaci adekvátně upraven. Akce se řídí smluvními podmínkami Sportovního-klubu.cz, z.s. Akce se koná při minimálním počtu přihlášených účastníků. Účastník akce souhlasí s pořízením a zveřejněním fotografií, videí a živého vysílání pro účel propagace akcí.

Těšíme se na vás!
Tým spolku Sportovní-klub.cz

Chcete více výhod? Nechte nám vzkaz s uvedením kontaktní osoby ve vaší firmě. Rádi vašemu zaměstnavateli nabídneme spolupráci s naším spolkem. Podaří-li se spolupráci realizovat, vyberte si libovolnou akci dle dohody pro vás jako pozornost!

Další možností je zapojit se do našeho týmu. Možností je hodně, od pomocných prací, zpracování videí, až po plánování a organizace akcí. Aktuálně hledáme: instruktory, figuranty zážitkových kurzů první pomoci, kronikáře, pomoc pro nakládku a vykládku lodí a další. Vaši snahu oceníme individuálně dohodnutou slevou až 100% z ceny akce, příspěvky na školení a doškolovací kurzy, příspěvky na vybavení a skvělou práci s lidmi pro lidi v přírodě.

 

 

Comments

loga partneri 2017 10