Expedice na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE

Expedice na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE
polarni_zare14
polarni_zare9
Autiotupa1
Autiotupa4
Helsinki7
Tallin5
Pallas-ylastunturi12
Pallas-ylastunturi9
sob10
sob1
Trajekt5
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

Expedice na severní polární kruh za krásou POLÁRNÍ ZÁŘE 9. - 17. 3. 2019 (sobota - neděle)

 

AKCE JE JIŽ PLNĚ OBSAZENÁ, MŮŽETE SE PŘIHLÁSIT JAKO NÁHRADNÍK, NEBO NA EXPEDICI S ROŽŠÍŘENÝM PROGRAMEM 3. - 14. 4. 2019. PRO VÍCE INFORMACÍ NÁS KONTAKTUJTE. DĚKUJEME.

 

Fyzicky nenáročná EXPEDICE nejen pro romantiky napříč severskými zeměmi: Litva/ Hora křížů – Lotyšsko/ Riga (UNESCO) – Estonsko/ Tallinn, Finsko/ Helsinky. Cíl: národní park Oulanka na polárním kruhu a pozorování POLÁRNÍ ZÁŘE.
Výhoda MALÉ SKUPINY maximálně 9 osob (2 řidiči/ průvodci/ zdravotníci), 7 míst pro Vás máme připraveno.
Dlouhou cestu tam i zpět si odpočineme v pohodlí postelí přístavního města Tallinn (přibližně v polovině naší trasy).

 

Ve finském národním parku se budeme přemisťovat na sněžnicích nenáročnými trasami podél řek/ vodopádů/ visutých mostů a kopců s malým převýšením.

Spát budeme pokaždé v jiném srubu na samotě mimo civilizaci. Sruby si vždy připravíme - vytopíme, navaříme si, zahrajeme na kytaru a v noci si budeme užívat krásu POLÁRNÍ ZÁŘE.


Zimní Laponsko je v březnu tou nejideálnější volbou vidět kouzelnou polární záři. Na severu je šance vidět i slabší polární záři, kterou např. na jihu Skandinávie vidět nepůjde. A my pro to uděláme maximum. Vyrazíme do divočiny, kde je tmavá obloha a strávíme na severu 4 noci. Je zde veliká šance že se nám toto nebeské představení podaří vidět.

 

Polární záře - Tento světelný jev se objevuje kolem obou pólů. U severního Aurora Borealis. Jedná se o jev kdy na Slunci dojde k erupci a proud částic, tzv. sluneční vítr letí vesmírem. Pokud se střetne s magnetickým polem Země, je jeho část odražena do vesmíru a částečně pohlcována mag. polem kde díky interakci částic s atmosférou ve výškách 80-100 kilometrů dochází k tomuto nezapomenutelnému nebeskému divadlu. Nejčastěji bývá vidět zelená barva, méně často pak červená a přelivy těchto barev. Polární záře je na severu viditelná pouze v období polární noci trvající od září do března. Právě v těchto měsících je Aurora viditelná nejčastěji. V březnu pak ještě o lépe díky nižším úhrnům srážek. Pro spatření je nutné počkat na setmění, nejlépe daleko od oblohu rušících obydlí a mít čistou oblohu. Pak už jen čekat. Nejlepší čas je kolem půlnoci. Na severu Finska strávíme 4 dny a je zde velká pravděpodobnost spatření tohoto úkazu. Pro focení je dobré vzít si stativ.

 

Finsko - Země s 5 miliony obyvatel. Finština se svými patnácti pády patří k nejtěžším jazykům na světě. Finsko je zemí nekonečných lesů a jezer. Finové jsou národem s nejvyšší spotřebou mléka a kávy na světě. Pozoruhodné zde je že např. pokuty za překročení rychlosti jsou vám vyměřeny dle velikosti vašeho příjmu. A co pochází z Finska? Kdo by neznal telefony Nokia, nebo třeba pohádku Mumínci? Kom toho spatříme spousty sobů a se štěstím i Losa. Obě tato zvířata moc nechápou silniční dopravu, když stojí na cestě, nejdou pryč, dokud sami neuznají za vhodné.

 

Helsinky - Na zpáteční cestě navštívíme finské hlavní město. Jeho součástí je i 330 ostrovů. Projdeme se centrem města a můžeme zde nakoupit suvenýry domů. Což takhle sobí salám, nebo typické slané máslo?

 

Hora křížů - Křižiai Kalnas. Národní poutní místo litevců. Na dvou kopcích se zde nachází snad sta tisíce křížů. Místo prvotně sloužilo jako uctění boží památky. Postupem času se staly symbolem odboje proti okupaci Ruskem. Sověti je zbořili buldozery. Další kříže znovu přibývaly. Říká se že citlivější lidé zde cítí silnou energii.

 

Riga - Hlavní město Lotyšska. Největší a nejkosmopolitnější město celého Pobaltí. V historii byla obchodní uzel mezi východní a Západní Evropou. Její staré město je zapsané na seznamu UNESCO. Krom překrásného historického centra navštívíme i místní Centrální trh (Centraltirgus), jedno z největších tržišť Evropy vůbec s více než třemi tisíci stánky.

 

Tallinn - Hlavní město Estonska. Město s vysokou životní úrovní. Vznikla zde společnost Skype. Navštívíme staré město (Vanalinn) a projdeme se centrem spletí historických budov. V restauraci můžeme ochutnat zdejší kuchyni.

 

 

Ubytování

2x noční přejezd v dodávce (1x přejezd Polska tam, 1x přejezd Polska zpět)
2x ubytování na postelích v hostelu v Tallinnu (po cestě tam i zpět tj. cca v 1/2 cesty)
3x ubytování na palandách bez matrací ve srubech (potřebujete svoji karimatku a spacák)
1x ubytování na postelích ve srubu se saunou ve vnitrozemí na cestě zpět
pozn. ve srubech zatopíme, stačí vám spacák do 0°C (zimomřiví -5 °C), karimatka standardní

 

Stravování

1x společná večeře s welcomedrink z klubových zásob, kterou pro vás připravíme my
Jídlo na cestu a u výpravy snídaně – svačinové obědy na sněžnice – večeře si připravuje po celou výpravu každý sám ze svých vlastních zásob.
Tři noci budeme mimo civilizaci bez přístupu k autu. Všechny zásoby, oblečení, spacák a karimatku a vše potřebné si vezmeme sebou do batohu/krosny. Před cestou doporučíme které potraviny je výhodné před cestou koupit. Vařit budeme na pecích ve srubech (vařiče nebrat), základní nádobí bude k dispozici. Sebou si vezměte ešusy a lžíce.

 

Vybavení

Dostanete od nás sněžnice (nebo můžete mít sněžnice vlastní zvýhodnění -400 Kč). Běžky nejsou pro tuto výpravu vzhledem k terénu vhodné.
V daném období se na místě budeme vystavovat teplotám obdobných jako u nás (statisticky v rozmezí cca - 3°C den, -10°C noc), teplé zimní oblečení vám bude dostačovat obdobné jako pro pochody v Beskydech plus tepelná rezerva pro výkyv teplot a věcí na převlečení.

 

Nutností je čelovka s náhradními bateriemi. Nezapomeňte na OP strojově čitelnými kódy nebo pas (nejlépe obojí nošené odděleně), léky pokud nějaké užíváte. Platit budeme EURy (platební karta výhodou), pojištění klasické cestovní na všechny dny (nezapomeňte na průjezdní země daných dní). Zásoby jídla na celou výpravu doporučujeme nakoupit v ČR (Finsko je poněkud drahé). Doplnění zásob bude možnost dělat dle domluvy i po cestě. Doporučujeme fotoaparát, stativ výhodou.

 

Doprava

Pojedeme pohodlnou a prostornou dodávkou pro 9 osob.
Nástupním místem bude Třinec/ Havířov/ Ostrava, přesné místa nástupu a časy pošleme všem účastníkům před odjezdem. Doporučujeme být na nástupních místech a srazech vždy s min. 15min. předstihem/ na opozdilce čekáme max. 15min.

  

Těšíme se na vás!
Tým Sportovního-klubu.cz

 

 

Další možnosti:

Lze s námi vyrazit i přes cafeterii Benefit plus program:

benefit plus logo 2018 male

Nebo se zeptejte svého zaměstnavatele, zda můžete čerpat na dovolenou z fondů FKSP. Rádi vašemu zaměstnavateli vystavíme na akci s námi fakturu. Jenom to musíme vědět dostatečně dopředu, nejlépe při objednávání akce.

 

Chcete i vy dotované ceny?

Nechte nám vzkaz s uvedením kontaktní osoby ve vaší firmě. Vašemu zaměstnavateli nabídneme spolupráci s naší neziskovou organizací a Vy od nás dostanete bonus za doporučení ve formě akce zdarma.

 

Zdá se vám cena vysoká?

Srovnejte ceny s jinými sdruženími v regionu! Najdete-li při stejném rozsahu námi nabízených služeb původní cenu lepší, cenu dorovnáme a jako dárek od nás dostanete láhev kvalitního vína. Za výhodnými cenami si stojíme.

 

Připojte se do našeho týmu!

Možností je hodně, od drobných pomocných prací, zpracování videí, až po plánování a organizace akcí. Aktuálně hledáme: instruktory, figuranty zážitkových kurzů první pomoci, kronikáře, pomoc pro nakládku a vykládku lodí a další. Vaši snahu oceníme individuálně dohodnutou slevou až 100% z ceny akce, příspěvky na školení a doškolovací kurzy, příspěvky na vybavení a skvělou práci s lidmi pro lidi v přírodě.

Kontaktní osoba pro přihlášení, více informací, individuální požadavky nebo nabídku spolupráce:

Ing. Petr Goldmann, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420724480632

 

Přihlásit se můžete zde: odkaz na formulář

Comments

loga partneri 2017 10