29. 6. – 14. 7. 2024 NOVINKA: VELKÝ LETNÍ severský okruh CELOU SKANDINÁVII za PŮLNOČNÍM SLUNCEM

NOVINKA: VELKÝ LETNÍ severský okruh CELOU SKANDINÁVII za PŮLNOČNÍM SLUNCEM

Speciální fakultativní program: za MEDVĚDY (Fin.) a VELRYBAMI (Nor.)

 

Finsko (přes pobaltské země) – Švédsko – Norsko se zlatým hřebem výpravy: Vesterály/ Lofoty

 

29. 6. – 14. 7. 2024 (sobota – ob příští neděle)

 

Na 16 denní akci potřebujete JEN 9 dní dovolené (a to díky 6 dní víkendu a 1svátečnímu dni).

NOVINKA: možnost vaši kombinace LETECKY a připojit ke skupině (odpojit od skupiny), podle vašich časových/ dovolenkových možností. Např.: Tallin (Est.), Rovaniemi (Fin.), Kiruna (Švé.), Bodo (Nor./ Lofoty), Stockholm (Švé). Máte-li o tuto variantu zájem, dopředu nás kontaktujte pro více informací. Děkujeme.

Sever milujeme a rádi se zde vracíme J

 

Finsko – pobaltskými zeměmi osvědčeným programem, národními parky a cílem: POZOROVÁNÍ MEDVĚDŮ (fakultativní program pro zájemce, není povinný)

Švédsko – jezera, saunování a národní park se stezkami a jedinečnými polárními lesními plody

Norsko – užijeme si nejkrásnější souostroví majestátných Vesterálu/ Lofot s cílem: POZOROVÁNÍ VELRYB (fakultativní program pro zájemce, není povinný)

 

Celodenní pozorování medvědů budeme zajišťovat přes zkušeného průvodce, v bezpečí úkrytu bunkru s výhledy (možnost focení), ve Finsku a oblasti polárního kruhu u ruských hranic. Uvnitř hlubokých lesů a bažin, s množstvím oblíbených medvědích stezek a jejich nerušeném pozorování v přirozeném prostředí. Začátek by měl být v odpoledních hodinách, ukončení programu dopoledne dalšího dne. (fakultativní program pro zájemce, není povinný)

 

Pozorování velryb budeme zajišťovat přes zkušenou agenturu, v Norsku z lodi na volném moři, v oblasti za polárním kruhem. Jejich několikahodinové pozorování a fotografování v jejich přirozeném prostředí. (fakultativní program pro zájemce, není povinný)

 

Zapracovali jsme na vylepšení osvědčeného a zaběhnutého programu.

ŽÁDNÉ NOČNÍ PŘEJEZDY, VŠECHNY NOCI SPÍME V POSTELÍCH v penzionech po cestě nebo pohodlí severských srubů v národních parcích, nebo Rorbuerech (tradičních rybářských domků na Vesterálech/ Lofotech), nebo kajutách s postelemi na 18 hodinovém trajektu cestou zpět.

FYZICKY MÉNĚ NENÁROČNÁ VÝPRAVA s rozšířeným programem, nejen pro romantiky, napříč všemi severskými zeměmi se třemi/ a více/ národními parky severního polárního kruhu.

VÝHODA MALÉ SKUPINY maximálně 7 osob (plus 2 řidiči, průvodci/ zdravotník). Nechceme dělat akce pro davy. Chceme zachovat komorní charakter s jedinečnou atmosférou a kouzlo výpravy. Přičemž na 16 denní akci díky 6 víkendovým dní a 1 svátečnímu dni (celkem 7 volných dní), potřebujete pouze 9 dní dovolené. Dobrý termín optimálního čerpání dovolené celého roku J

Celou cestu jsme rozkouskovali do kratších úseků, které si zpříjemníme zajímavostmi po cestě, ale i kvalitním odpočinkem s výhledy v přírodě nebo tradičních severských krásných srubech na břehu zálivu a jezer, a které jsou mnohdy vybaveny saunou i grilovacím místem.

Nenáročná pohodová výprava pro zvídavé a pohodáře zaměřená především na pobyt v přírodě mimo civilizaci ale i poznání, cestování, dobrodružství i odpočinek. Velká města a davy lidí vyměníme za pobyt na čerstvém vzduchu v národních parcích a vyhlášených lokalitách Skandinávie.

Projdeme si Finsko včetně pobaltských zemí, Švédsko s národními parky a Norsko s celým souostrovím majestátné Vesterály/ Lofoty, zálivy a mořem obklopenými, lemující vysokými horami a dechberoucími scenériemi.

Cestování do Finska, Švédska i Norska je povoleno bez omezení (stačí Občanský průkaz).

Pár čísel:

16 dní pohodová akce expedičního charakteru/ potřebujete jen 9 dní dovolené

9 dobře naladěných parťáků naši výpravy

5 dní a víc ve dvou národních parcích za severním polárním kruhem

18 hodin na moři zpáteční cestou trajektem se spaním v kajutách s postelemi

1 cesta trajektem ze soustroví Lofot na pevninu (cca 3:15 hod. na moři)

1 cesta trajektem Tallin – Helsinki (cca 2:30 hod. na moři)

1 den/ noc pozorování medvědů v jejich přirozeném prostředí (Fin.)

1 den/ několik hodin pozorování velryb na moři v jejich přirozeném prostředí (Nor.)

A hlavně nespočet zážitků, zábavy i odpočinku na čistém vzduchu.

My jsme připraveni – a co vy?

Celý program je sestaven tak, že všechny noci spíme v postelích v pěkných ubytovacích zařízeních – chatách, penzionech, kempech, kde je součástí i vybavená kuchyňka, společenská místnost, mnohdy i sauna. Nebo dle dispozic po cestě v národních parcích nebo přírodě po cestě ve vašich stanech na lišejníkových polštářích „na volno“. Nikdy necestujeme přes noc – v noci se má spát a odpočívat.

Program v  národních parcích trávíme v tradičních severských srubech mimo civilizaci, spíme na podestách, většinou s matracemi. Nebo na volno u jezer, přístřešků, na polštářích z lišejníků. Sebou si bereme lehký letní spacák a příp. lehkou karimatku. Možnosti pěkných výletů. Více informací a variant vás rádi seznámíme.

Plán výpravy:
Sobota – dopolední odjezd z nástupních míst Havířov/ Ostrava - přejezd Polska. Přespíme v postelích v Litvě, ať jsme připraveni čerství na přejezd a návštěvu pobaltských zemí.

Neděle – přejezd Litvy a návštěva Hory křížů, přejezd Lotyšska a prohlídkou města Riga (UNESCO), dokup zásob, příjezd do Estonska a přístavu Tullinn s přespáním v postelích pěkného hostelu „s nonstop barem“.

Pondělí – ranní přesun trajektem Tallinn/Estonsko – Helsinky/Finsko, přejezd k národnímu parku, k polárnímu kruhu, kde si ještě odpočineme na pěkném místě s přístřeškem a místem na grilování.

Úterý (Středa rezerva)/ přiblížení/ nebo se přesuneme k místu průvodce/, seznámení s bezpečnostními pravidly, prostředím, odpolední přesun do hlubokých lesů a bezpečí bunkru, ve kterém zůstaneme po celou noc a POZOROVÁNÍ MEDVĚDŮ V JEJICH PŘIROZENÉM PROSTŘEDÍ (návrat zpět až v dopoledních hodinách druhého dne).

Středa, čtvrtek – přesun do severněji položeného národního parku přesně na POLÁRNÍM KRUHU (vč. návštěvy infocentra), přespíme v pěkném srubu, který bude nedaleko parkoviště.

Pátek – dále se přesuneme, přes Santovu vesničku v Rovaniemi (infocentrum, suvenýry, jídlo), do Švédska oblasti Kiruna. Přespíme v pěkném kempu se saunou na jezeře, kuchyňkou. (Den rezerva, možnost posunutí programu).

Sobota – dokup potravin v Kiruně a přesun přes hory a zastávka v národním parku Abisko, do Norska oblasti Vesterály/ Lofoty, zlatého hřebu naši výpravy. Panoramatický den plný focení přírodních krás, dokonalých výhledů na moře a vysoké hory. Tradiční zachovalé osady s červenými rybářskými domy na kůlech tzv. Rorbuery.

Neděle (dle počasí) – program – POZOROVÁNÍ VELRYB V JEJICH PŘIROZENÉM PROSTŘEDÍ. Pláže, hory (možnost výstupů po značených turistických stezkách), návštěva zachovalých tradičních rybářských osad.

Pondělí, úterý – zážitková jízda dokonale panoramatickou krajinou, focení i odpočinek. Navštívíme tzv. Benátky Lofot, možnost kavárny, příp. sauna. Navštívíme známou vesnici/ UNESCO. Nejpěknější oblast Lofot s výhledy, přístavy, kochačka a okusíme odpočinek v perfektním tradičním severským obydlí - ve stylu červených rybářských chatek na kůlech s výhledy na moře a panorama hor.

Středa – ráno se přemístíme do přístavu a trajektem se přemístíme zpět na pevninskou část Norska, cesta trajektem kolem ostrovů je pokračujícím programem plných zážitků. Přes panoramatické hory se přemístíme zpět do Švédska, dokup zásob, noční přejezd ke druhému národnímu parku, s krátkým pěším tripem na pěkný srub mimo civilizaci. Společný večer u her, vyprávění a odpočinku. (Den rezerva, možnost posunutí programu).

Čtvrtek – vytrvalý odpočinek a civilizační detox. Nebo možnost vyhlídkového výletu v okolí (2 varianty tras). Některé vedou skrz hustými lesy a srázy, některé přes pěkné vyhlídky.

Pátek – dopolední přesun k autu, přejezd na pobřeží zálivu, dokup zásob, cestou si uděláme přestávky na občerstvení, vyhlídky a protažení. Nikde nespěcháme a užíváme si posledních chvil ve Švédsku. Koupání v zálivu a přespání na břehu na volno pod stany.

Sobota – přejezd přes Stockholm, dle doluvy možnost zastavení v oblíbeném Vasa muzeu. Ve svých prostorách představuje jediný téměř úplně dochovaný skelet námořní lodi ze 17. století, který kdy byl zachráněn. Tato královská válečná loď se potopila při své první plavbě.

Přesun do blízkosti přístavu, do pěkného místa s možnosti krátkého pěšího výletu, nebo možnost posedět ve vyhlášené rybí restauraci s exkluzivní nabídkou, nebo možnost procházky a nákupu věcí v místním marketu. Následně přesun do přístavu k odbavení na trajekt, spíme v kajutách s postelemi. Závěrečná párty na diskotéce na palubě trajektu.

Neděle – polední připlutí trajektu do polského přístavu, tranzit Polskem s přestávkami na jídlo a protažení, předpokládaný příjezd do Ostravy po 20 hod., loučení naších účastníků a závěr společné akce.

Pozn. Změna programu, času a plánu je vyhrazena dle aktuálních rezervací, podmínek a opatření.

Vybavení
Bližší informace s doporučením co vše si nabalit na cestu a na nenáročné pochody pošleme před cestou, případné dotazy neváhejte kdykoliv volat Petrovi tel. 724480632.

Před cestou doporučíme, které potraviny je výhodné si koupit zde, které po cestě (př. Riga) a které na místě (zejména Švédsko), dále jak a čím se nabalit. Do auta se musíme nabalit uvážlivě, „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu bagáže na osobu“ ať se s jistotou vlezeme.

 

Dále čelovka s náhradními bateriemi. Doporučujeme „ohnivou vodu“ na večerní zábavu. Nezapomeňte na OP strojově čitelnými kódy nebo pas, léky pokud nějaké užíváte. Platit budeme především platební kartou, ojediněle švédskými/ norskými korunami (SEK, NOR) nebo EUR hlavně pobaltí a Finsko, pojištění klasické cestovní na všechny dny. Průběžné zásoby jídla koupíme v ČR a doplnění čerstvých zásob bude možnost dělat dle pravidelně i po cestě (přesný a detailní plán včetně dní, kdy budeme zastavovat na nákupy v civilizaci - pošleme účastníkům akce v detailních pokynech). Doporučujeme fotoaparát/ avšak i mobily umí pěkné fotky př. iPhone výhodu – dělá skvělé foto polární záře.

O tom co a jak si nabalit „ať se vlezeme do váhového a objemového limitu na osobu“ vám pošleme podrobné informace před cestou. Rádi probereme například telefonicky jakékoliv dotazy týkající se naši výpravy.

 

Doprava
Pojedeme pohodlnou, prostornou a bezpečnou 9 míst. dodávkou.
Nástupními místy bude Havířov a Ostrava, přesné nástupní místa nástupu upřesníme před odjezdem. V plánu máme odjezd dopoledne, s přihlédnutím na vaše přepravy, budete-li cestovat z daleka. Cestujete-li z větší vzdálenosti, nechte si rezervu na případné zpoždění či komplikace na cestě. Doporučujeme být na nástupních místech a srazech vždy s min. 15min. předstihem/ na opozdilce čekáme max. 15min.

 

Přihlášení a příspěvek účastníka

Přihlášení a příspěvek účastníka je vzhledem k plánování a realizaci akce na přímý dotaz:

Ing. Petr Goldmann, tel. 724480632, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(upozorňujeme na omezený počet 7 míst na tuto výpravu, doporučujeme včasné přihlášení)

Přejete si být nezávazně informováni i o dalších expedičních výpravách, nevyhovuje termín, nebo chcete informace i o jiných akcích? Nechte nám na sebe kontakt zde:

 

zanechat kontakt

 

Příspěvek účastníka je nevratný. Pokud vám zabrání jakýkoliv problém vycestovat, máte možnost za sebe sehnat náhradníka. Dle domluvy můžeme vyvinout úsilí najít náhradníka. Jakmile bude vytvořená ucelená skupina, závazně zařizujeme s předstihem trajekty, ubytování, a fakultativní program.

Příspěvek zahrnuje:
Organizátor a zdravotní zabezpečení s vybavenou lékárničkou po celou dobu akce, kompletní zajištění dopravy řidičem pro bezpečnost cesty s pravidelnými přestávkami, poplatky za dálnice, 3x trajekty (z čehož 1x přes noc v kajutě s postelemi), dle možností po cestě ubytování v pěkných chatách v pohodlí postelí a sociálním zařízením, nocování ve třech národních parcích v pěkných srubech mimo civilizaci (dřevěné palandy a možnost matrací) nebo na volno. Dále jedinečné poznání, zážitky a především noví kamarádi a parťáci na další cesty a dobrodružné výpravy.

Příspěvek účastníka nezahrnuje:
Strava, cestovní pojištění, vstupy, fakultativní program (Pozorování medvědů, Pozorování velryb aj.), jiné útraty a dále nic co není vysloveně uvedeno.

Program může být vzhledem k aktuální situaci adekvátně upraven. Akce se koná při minimálním počtu přihlášených účastníků. Účastník akce souhlasí s pořízením a zveřejněním fotografií, videí a živého vysílání pro účel propagace pohybu a zdravého životního stylu.

Těšíme se na vás! J

Petr a David

Comments

loga partneri 2017 10